Едно лице загина при напад на аеродромот во Триполи

Од:

Едно лице загина откако ракети го погодија единствениот аеродром кој функционира во либиската престолнина Триполи, соопшти управата на аеродромот.

Аеродромот Митига го прекина сообраќајот и ги пренасочи сите летови до градот Мисрата, кој се наоѓа 200 километри источно од Триполи.

Аеродромот е погоден повеќе пати откако силите лојални на генералот Халифа Хафтар започнаа офанзива за преземање на главниот град од меѓународно признатата влада, но ретко имало жртви.

Би можело да ве интересира

Ердоган: Не очекувам Хафтар да го почитува примирјето

Ана Ололовска

Силите на Хафтар се заканија со напад на цивилни авиони над Триполи

Ана Ололовска

Ердоган ја повика меѓународната заедница во Либија да не ги повтори грешките од Сирија

Ана Ололовска

Во Алжир се одржува регионална министерска средба поради кризата во Либија

Ана Ололовска

Ракетен напад врз аеродромот во Триполи, откажани сите летови

Драган Поповски

ЕУ бара итни реформи од новата либанска Влада