Една жена почина, 56 хоспитализирани од инфицирано свинско месо во Шпанија

Од:

Жена почина денеска, 56 луѓе се хоспитализирани и десетици други се погодени од најголемото досега огниште на листериоза во Шпанија, јави Би-Би-Си.

– Објавена е тревога за целата држава заради листеријата која најверојатно ги инфицирала заболените по консумирање пакувано свинско месо од фирма во Севиља, изјави Марија Луиса Карседо, министерка за здрваство на Шпанија.

– Ја следиме ситуацијата, наредивме целата стока на фирмата произведена од мај досега да биде запрена за продажба, додаде таа. Најголемиот брог од 114 случаи се во Андалиузија, јужна Шпанија, но има случаи и од Мадрид до Тенерифе.

Би можело да ве интересира

Повторно протести и судири во Барселона

Ана Ололовска

Мадрид нема да преговара со Тора

Ана Ололовска

Тора побара преговори со Владата во Мадрид

Ана Ололовска

ВИДЕО: Полицијата во Барселона ја презеде контролата над улиците, се очекува обраќање на каталонскиот премиер

Ана Ололовска

ВИДЕО: Насилство на протестите во Барселона, полицијата употреби гумени куршуми за да ги растера демонстрантите

ВИДЕО: Стотици илјади демонстранти на улиците на Барселона, студентите се судрија со полицијата