Еден Палестинец е убиен за време на израелска воена операција на Западниот Брег

Од:

Израелски војници денеска убија Палестинец при апсење на Западниот Брег, соопштија воени и здравствени извори, пренесува Бета.

Тоа се случува еден ден откако војската уби петмина Палестинци на таа окупирана територија, меѓу кои и еден кој со возило налета на припадничка на израелската армија и тешко ја повреди.

Палестинското Министерство за здравство денеска соопшти дека еден Палестинец починал од тешки повреди откако бил погоден со куршуми во градот Џабад на северниот дел на Западниот Брег.

Израелската армија соопшти дека влегла во Џабад во близина на Џенин, каде што е уапсен Абд Ал Гани Хазалах, осомничен за терористичка активност. Во соопштението се додава дека бил отворен оган откако вооружени осомничени лица пукале кон војниците и фрлиле експлозивни направи.

Израелските сили уапсија 3.000 луѓе во последните месеци, соопшти армијата оваа недела, како дел од операцијата започната по серијата смртоносни напади врз Израелците.

Повеќе од 140 Палестинци и најмалку 25 Израелци се убиени оваа година на Западниот Брег, Израел и Ерусалим.

Американскиот пратеник за Палестинците, Хади Амр, денеска изјави дека американската администрација „внимателно го следи секој инцидент“ и изрази длабока тага поради „трагичните смртни случаи“ на палестинските територии.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Израел ја нападна Газа по ракетирањето и покрај апелот за смирување на конфликтот

Горан Наумовски

Блинкен: Тажен сум поради загубените животи на „невините Палестици“

Израел предлага поблаги мерки за носење оружје

Ана Ололовска

Нетанјаху: Не сакаме ескалација, но подготвени сме на секое сценарио

Ана Ололовска

Борел: Израел да не користи смртоносна сила како одговор на нападите, освен во краен случај

Ана Ололовска

Полицијата во Израел приведе 42 лица по убиството пред синагога во Ерусалим

Ана Ололовска