Џонсон оптимист дека ограничувањата ќе завршат до 21 јуни

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска изјави дека е голем оптимист дека сите ограничувања против Ковид-19 во Англија ќе завршат до 21 јуни, додавајќи дека британската Влада ќе изврши ревизија на сертификатите за вакцини.

-Се надевам дека ќе биде така, но очигледно е дека ништо не може да се гарантира, рече Џонсон, пренесен од британските медиуми.

Запрашан за воведувањето сертификати за вакцините за оние кои примиле вакцина против коронавирус, британскиот премир објасни дека има длабоки и сложени прашања што треба да се истражат, како и етички прашања во врска со улогата на владата во задолжувањето на луѓето да прават нешто или да им забранат да прават нешто.

Би можело да ве интересира

Србија се поблиску до колективен имунитет, вакцинирани речиси три милиони граѓани

А1он

Бразил е во „вистински пекол“ со коронавирусот, алармира СЗО

Жарко Настоски

Унгарија: Светска и олимписка шампионка во стрелаштво почина од Ковид-19

Жарко Настоски

Заев изрази сочувство до Бакингемската палата за смртта на принцот Филип

Жарко Настоски

Актерот Бенeдикт Камбербач е уверен дека тој бил нултиот пациент со коронавирусот

Жарко Настоски

Србија размислува за воведување задолжителна вакцинација на здравствените работници

Ана Ололовска