Џонсон им вети целосна поддршка на британските компании

Од:

Британскиот премиер Борис Џонсон денеска вети дека ќе им даде целосна поддршка на британските претпријатија и ќе им помогне да закрепнат од последиците со кои се соочуваат поради пандемијата на Ковид-19.

– Ќе направиме се што е потребно да ја поддржиме британската економија, бидејќи знам дека, кога ќе дојде до закрепнување, а знам дека ќе дојде, тоа целосно ќе се случи благодарејќи на напорите на луѓето кои сега ме гледаат, истакна Џонсон во видео обраќањето на годишната конференција на Конфедерацијата на британската индустрија.

Би можело да ве интересира

Велика Британија денеска воведува задолжителен карантин за патници од 30 високоризични земји

Ана Ололовска

Британија во солзи – учителка не стигна да одржи ниту еден час, коронавирусот ја покоси на 25-от роденден

Жарко Настоски

Захави: Убеден сум дека вакцините во Велика Британија ќе бидат испорачани согласно договорите

Ана Ололовска

Можен „Локдаун“ во Британија до 17 јули: Џонсон потврди дека не се размислува за ублажување на мерките

Ана Ололовска

Џонсон: Се радувам на соработката со Бајден

Ана Ололовска

Без компјутер, без греење: Најсиромашните во Велика Британија се борат со учењето од далечина

Ана Ололовска