Двајца Палестинци убиени, 30 ранети во израелски напад на окупираниот Западен брег

Од:

Во денешниот напад на израелската војска во Наблус на окупираниот Западен Брег на реката Јордан се убиени двајца Палестинци, меѓу кои и командант на военото крило Фатах на бригадата на мачениците од Ал Акса.

dobivaj vesti na viber

Палестинската Црвена полумесечина соопшти дека во нападот се повредени најмалку 30 Палестинци.

Во рација на израелската полиција во станбена населба во стариот дел на Наблус дошло до размена на оган, при што бил убиен Ибрахим ал-Набулси од бригадата на маченицита од Ал Акса и уште еден палестински борец. За време на рацијата имало интензивни оружени престрелки, а израелските сили со веони возила го блокирале сообраќајот во градот. Судири имало и во други делови на Наблус, каде Палестинците фрлаа камења по војниците.

Стариот град Наблус на северниот дел на Западниот Брег е палестинска територија која е под окупација на израелската армија од војната во 1967 година.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Голем пресврт: Израелскиот премиер ја поддржа идејата за палестинска држава

Судири на Западниот Брег

А1он

Палестинци запалија гуми во Газа: Со протести бараат компензација поради војната во 2014 година

А1он

Млад Палестинец убиен на Западниот Брег

Ана Ололовска

Во судири на Западниот Брег убиени двајца Палестинци и израелски офицер

Ана Ололовска

Шестмина повредени при напад врз автобус во Западен Брег

Ана Ололовска