Директорот на Фајзер позитивен на коронавирус

Од:

Извршниот директор на Фајзер, Алберт Бурла, денеска објави дека е позитивен на Ковид-19 и дека има многу благи симптоми, пренесува „Ројтерс“.

Бурла (60) рече дека започнал со терапија со користење на антиковидовиот лек на компанијата „Пакловид“ и дека во согласност со јавно-здравствените мерки на претпазливост е во изолација.

– Уверен сум дека брзо ќе закрепнам – рече Бурла во соопштението.

Бурла прими четири дози од вакцината против ковид развиена од „Фајзер“ и нејзиниот германски партнер.

Неколку американски јавни личности беа позитивни на коронавирусот во изминатите неколку месеци, вклучително и американскиот претседател Џо Бајден и неговиот главен медицински советник, д-р Ентони Фаучи, потсетува „Ројтерс“.

Бајден помина повеќе од две недели во изолација во Белата куќа откако во два наврати беше позитивен на тестот за ковид-19.

Пакловид е лек за коронавирус кој се користи за лекување луѓе со висок ризик, како што се постари пациенти, пренесе Телеграф.рс.

Би можело да ве интересира

Во Кина драстично намален бројот на тешки случаи и смрт од Ковид-19

Ана Ололовска

ВИДЕО: Шест месеци Македонија вакцинира со „Фајзер“ со истечен, па продолжен рок

Маја Илиевска-Пачемска

Кина пријави голем скок на бројот на хоспитализирани со коронавирус

Ана Ололовска

Во Косово граѓаните повикани да носат маски и да се вакцинираат

Ана Ололовска

СЗО: Кина и натаму не дава точни податоци за бројот на починати од Ковид-19

Ана Ололовска

Речиси 90 отсто од населението во Хенан е заразено со Ковид, тврди директорот на здравствената комисија за провинцијата

Ана Ололовска