Десетици еврејски екстремисти упаднаа во комплексот на џамијата Ал-Акса во Ерусалим

Од:

122 еврејски доселеници провалиле во комплексот Ал-Акса во источен Ерусалим, упаѓајќи преку влезот што го чувала израелската полиција, .пренесе агенцијата Анадолија.

Во комплексот во Стариот град се наоѓа џамијата Ал-Акса, една од најголемите светилишта на Исламот.

Вообичаено израелските доселеници влегуваат во комплексот секое утро и попладне преку портата Ал-Муграби, југозападно од џамијата.

Израелската полиција од 2003 година почна да дозволува упади на имигранти и покрај постојаните осуди од страна на Управата на исламски вакуфи во Ал-Кудс.

Упадите на фанатичните Евреи во комплексот Ал-Акса предизвикуваат ескалација на тензиите во регионот.

За муслиманите, Ал-Акса е третото најважно светилиште, а Евреите веруваат дека таму некогаш имало два еврејски храма.

Комплексот Ал-Акса, кој опфаќа 15 проценти од старото јадро на Ерусалим, претставува точка на спојување на трите најголеми религии во светот, е под израелска окупација.

Би можело да ве интересира

Абас: Израел има една година да се повлече од окупираните територии

Израел воведува неплатено отсуство за наставниците без сертификат за вакцинација и негативен тест на Ковид-19

А1он

Уапсени последните двајца палестински бегалци од израелскиот затвор Гилбоа

Ана Ололовска

Израел: Воени медицински тимови во домашна посета на болни од Ковид-19

А1он

Студија во Израел: Секое 11-то дете кое било позитивно на коронавирус, сега искусува долгорочни ефекти од Ковид-19

Ана Ололовска

ВИДЕО: Шестмина палестински милитанти избегаа од еден од најстрогите затвори во Израел