Данскиот град Оштеред воведе четиридневна работна недела

Од:

Властите во данскиот град Оштеред вовеле четиридневна работна недела за сите вработени во општинската администрација, во која работат околу 300 лица, така што во иднина и петок ќе можат да го користат како слободен ден.

Оштеред е полуостров во северозападниот дел на осторовот Зеаланд, оддалечен околу 100 километри од Копенхаген и градот има околу 33.000 жители.

Кирстен Лунд Маквардсен која е вработена во општинската администрација вели дека по долги разговори со претставници на градските власти се одлучиле да ја спроведат во дело идејата за четиридневна работна недела. Во градската управа, вели таа, сите веруваат дека на овој начин вработените дополнително ќе се мотивираат на граѓаните да им даваат уште поквалитетни услуги.

-Сигурни сме дека луѓето ќе го ценат тоа што имаат дополнителен ден за одмор, рече Макрвардсен за „Денмарк њуз“.

Таа кажа дека општинските службеници од сега ќе работат 35 часа неделно, додека стандардната работна недела во Данска трае околу 37,5 часа.

Државните службеници вработени во општината се одушевени од новиот начин на работа и пресреќни се што одсега ќе имаат три слободни дена за општествени активности дома и во приватниот живот, пренесе „Денмарк њуз“.

Би можело да ве интересира

Во Данска запленети сто килограми кокаин и уапсени 27 лица

Драган Поповски

Видео реклама на САС под жестока критика во Скандинавија

Ана Ололовска

Кина бара извинување од дански весник поради карикатура за вирусот

Ана Ололовска

Данска привремено ќе ги премести своите над 130 војници од Ирак во Кувајт

А1он

Уапсени 20 луѓе кои планирале терористички напади во Данска

Антитерористичка акција во Данска, повеќемина упасени