Данска воведува задолжителна работа за мигрантите кои со години примаат социјална помош

Од:

Некои мигранти во Данска ќе треба да работат 37 часа неделно за да можат да добијат социјални бенефиции, соопшти денеска данската Влада.

dobivaj vesti na viber

Тоа ќе се однесува на оние мигранти кои добивале социјална помош три до четири години и кои не го совладале доволно данскиот јазик.

Данската премиерка Мете Фредериксен изјави дека тоа е директно наменето за жени кои не се со потекло од Западот, но живеат од социјална помош.

Таа вчера го претстави реформскиот пакет кој, меѓу другото, вклучува одредба за обврската за работа за долгорочно невработени.

За да продолжат да примаат социјална помош, долгорочно невработените лица ќе треба да одработат 37 часа општествено корисна работа, како што е собирање ѓубре, секоја недела.

Мерката е насочена првенствено кон имигрантите кои имаат потешкотии да влезат на пазарот на трудот.

Доколку предлогот биде прифатен од мнозинството во Парламентот, локалните власти ќе бидат задолжени за распределба на работни места на невработените.

Данска ја заостри својата имигрантска политика неколку пати во изминативе години. Сега има некои од најстрогите правила во Европа и сака целосно да ги намали барањата за азил.

Би можело да ве интересира

Во Грција воз прегази мигранти кои спиеле на шини

МВР вчера откри 53 мигранти во обид да заминат кон Србија

Горан Наумовски

Спасувачка акција во близина на грчкиот остров Родос, спасени 29 лица

Катерина Павлова-Николовска

Гевгеличанец шверцувал мигранти од Сирија и Пакистан

Салвини ја почнува својата предизборна антимигрантска кампања од островот Лампедуза

А1он

Рекорден број мигранти во еден ден го преминаа Ла Манш кон Велика Британија