Данска ќе обучува украински пилоти за Ф-16 авионите

Од:

Данска ќе обучува украински пилоти за борбените авиони Ф-16 по одлуката на САД да ја поддржат обуката.

„Данска работи на ова заедно со блиските сојузници“, соопшти Министерството за одбрана на земјата, пренесува Ројтерс.

„Данска е подготвена да ја поддржи. Со блиски сојузници ќе работиме на деталите како приоритет“, се додава.

Би можело да ве интересира

Русија продава нафта за 20 долари поскапо од цената што Г7 сака да и ја нематне

Буданов: Украинските војници во офанзива одат пеш

Украина: Припадници на „Вагнер“ се вратија во Бахмут

Поради стравот од директен конфликт со Русија, Германија го одложува испраќањето крстосувачки ракети во Украина

Путин е подготвен да стави крај на војната доколку Украина исполни еден услов

Русите: Напредуваме