Данска ги поддржа САД во спорот со Франција за подморниците

Од:

Данска ги поддржа САД во спорот со Франција околу големиот одбранбен договор во индо-пацифичкиот регион. Премиерката Мете Фредериксен во интервју предупреди да не се претворат „конкретните предизвици, кои секогаш ќе постојат меѓу сојузниците, во нешто што не треба да бидат“.

dobivaj vesti na viber

Франција остро реагираше на договорот меѓу САД, Велика Британија и Австралија. Како резултат на тоа, Австралија го откажа договорот вреден милијарди долари за купување француски дизел-подморници и наместо тоа ќе купи американски подморници на нуклеарен погон. Француската Влада оцени дека е измамена со договорот, и во вторникот ЕУ одлучи спорот да го стави на врвот на својата политичка агенда.

– Знам од искуство дека американскиот претседател Џо Бајден е многу лојален на трансатлантската алијанса, изјави таа. На прашањето дали може да ги разбере француските критики, Фредериксен одговори дека „не може и воопшто не ги разбира”.

– Ова не значи дека Данска се согласува со САД за сите прашања. Рековме дека би сакале да видиме друг вид повлекување од Авганистан. Но, јас воопшто не сум разочаран од новата американска администрација, додаде данската премиерка.

Би можело да ве интересира

Исламскиот совет на Британија и премиерот Џонсон го осудија нападот врз писателот Салман Ружди

Ана Ололовска

Реакции по обидот за убиство на Салман Ружди во Њујорк

Ана Ололовска

ЕУ: 2022 година рекордна по бројот пожари во југозападна Европа

Ана Ололовска

ВИДЕО: Писателот Салман Ружди избоден со нож додека држел предавање

Ана Ололовска

Франција: Активисти за заштита на животната средина поради сушата ги наполнија дупките за голф со цемент

Ана Ололовска

Менингитис: 56.000 млади повикани да се вакцинираат во француските Оверњ-Рона-Алпи

Ана Ололовска