Данска до 2070 година гради остров кај Копенхаген

Од:

Данска планира да изгради нов остров блиску пристаништето во Копенхаген за да создаде повеќе простор за зголемената популација, најави денеска данскиот премиер Ларс Локе Расмунсен.

Островот би можело да биде изграден до 2070 година и на него би живееле 35.000 жители. Според Расмунсен, тоа би го штитело градот од растечкото ниво на морето.

– Копенхаген се повеќе се развива и гради како никогаш досега. Тоа е добро, но значи и дека градот наскоро ќе остане без простор поради што сакаме да изградиме нов остров, изјави Расмунсен.

Проектот ќе чини 3,1 милијарди долари, вклучително изградба на метро и тунели, а ќе го градат неколку компании од Копенхаген и Данска.

Би можело да ве интересира

Данскиот град Оштеред воведе четиридневна работна недела

Ана Ололовска

Привремени гранични контроли на границата помеѓу Данска и Шведска

Ана Ололовска

Помпео разговараше со шефот на данската дипломатија, еден ден откако Трамп ја откажа посетата на земјата

Ана Ололовска

Фредериксен разочарана од одлуката на Трамп да ја откаже посетата на Копенхаген

Одлуката на Трамп за одлагање на посетата на Данска е изненадувачка за кралското семејство

Ана Ололовска

Политико: Трамп ја одложи средбата со данската премиерка, откако таа одби да им го продаде Гренланд на САД

Ана Ололовска