Чешка ги повика руските дипломати во земјата да поднесат оставка

Од:

Во необичен потег чешкото Министерство за надворешни работи ги повика руските дипломати во земјата да поднесат оставки во знак на протест поради војната во Украина.

dobivaj vesti na viber

– Ве повикуваме, морално и со добро срце, да го напуштите овој брод што тоне, гласи повикот, што денеска беше објавен на руски и на англиски јазик.

Во спротивно, ќе се соочите со сериозни последици, предупреди МНР во Прага и додаде дека „Русија ќе се соочи со последиците за апокалиптичното уништување на суверена соседна земја“.

„Апел до руските колеги, дипломати, мажи и жени од руската дипломатска служба. Колеги, ги молиме оние од вас кои имаат совест и кои се способни да го препознаат злото: излезете од овој круг на соучесници“, гласи твитот на чешкото МНР.

Чешка во вторникот протера руски дипломат од земјата. Службеникот на амбасадата добил 72 часа да ја напушти земјата.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Реакција на Кремљ за првата пресуда против руски војник за воени злосторства во Украина

Полска го откажа договорот за гас со Русија

Брнабиќ: Русија го прави она што некои други земји ни го направија нам во 1999 и 2008 година

Британија: Русите за три месеци војна имаат загуби како за девет години во Авганистан

Катерина Павлова-Николовска

Фон Фрич: Путин се обидува да предизвика глад во Африка и Блискиот Исток и дестабилизација на Европа

Ана Ололовска

Дали се подготвува меѓународен конфликт? Јасно предупредување