Бурата Ета усмрти околу 100 луѓе во Централна Америка

Од:

Околу сто луѓе загинаа откако бурата Ета ја погоди Централна Америка. Голем број од жртвите биле затрупани во своите домови поради лизгање на земјиштето.

Ета е една од најголемите бури што ја погодиле Централна Америка во изминатите неколку години, а американскиот Национален центар за урагани предупреди дека во регионот ќе продолжат „катастрофалните поплави“.

Бурата оштети патишта и мостови, а во тек се спасувачки операции ширум Хондурас и Гватемала, во кои се вклучени и националните армии.

Ета на 3 ноември ја погоди Никарагва како ураган од четврти степен, со ветер со брзина од 241 километри на час, а потоа изгуби на интензитет.

Би можело да ве интересира

САД: Поради бура 600 илјади домаќинства без струја

А1он

Заврши во ќелија со маж кој ја силуваше неговата сестра – го уби и доби уште 25 години затвор

Две лица убиени, еден полицаец повреден при рутинска сообраќајна контрола во Сан Антонио

(ВИДЕО) Секс скандал ја тресе Америка: Објавени фотографии од синот на Бајден со две голи жени и куче

А1он

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Моментот кога е застрелана жена во Конгресот

Предраг Петровиќ

Упадна и седна во фотелјата на Ненси Пелоси со нозете на маса: Нема да се повлечеме

Предраг Петровиќ