Бурата Ета усмрти околу 100 луѓе во Централна Америка

Од:

Околу сто луѓе загинаа откако бурата Ета ја погоди Централна Америка. Голем број од жртвите биле затрупани во своите домови поради лизгање на земјиштето.

Ета е една од најголемите бури што ја погодиле Централна Америка во изминатите неколку години, а американскиот Национален центар за урагани предупреди дека во регионот ќе продолжат „катастрофалните поплави“.

Бурата оштети патишта и мостови, а во тек се спасувачки операции ширум Хондурас и Гватемала, во кои се вклучени и националните армии.

Ета на 3 ноември ја погоди Никарагва како ураган од четврти степен, со ветер со брзина од 241 километри на час, а потоа изгуби на интензитет.

Би можело да ве интересира

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: Моментот кога е застрелана жена во Конгресот

Предраг Петровиќ

Упадна и седна во фотелјата на Ненси Пелоси со нозете на маса: Нема да се повлечеме

Предраг Петровиќ

Најмалку 20 загинати при налетот на бурата Ета во Мексико

А1он

Рекорден број новозаразени во САД, повеќе од 80.000

А1он

Трамп ја именува Ејми Кони Барет за нов судија во Врховниот суд на САД

А1он

ВИДЕО: Тропската бура Лора предизвика голема штета во повеќе држави, најпогодени Доминикана и Хаити

Горјан Грнчаровски