Бројот на случаи на коронавирус во Русија надмина 3,5 милиони

Од:

Бројот на случаи на коронавирус во Русија надмина 3,5 милиони, откако во последните 24 часа се регистрирани нови 24.715 случаи на инфекција, соопшти Кризниот центар за борба против коронавирусот.

Во последното деноноќие бројот на умрени е зголемен за 555, што е благ пад од претходниот ден, кога беа пријавени 570 смртни случаи.

Од почетокот на пандемијата во Русија се умрени 64.495 лица како последица на коронавирусот, а досега вкупно се заразени 3.520.531 лица.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Србите измислуваат нови начини да ги изиграат прописите – жива музика ечи во теретана

Жарко Настоски

Навални од затворот Колчугино: Добар сум!

Жарко Настоски

Во Израел 90 отсто од населението постаро од 50 години вакцинирано со една доза или излекувано

Ана Ололовска

Мишел: Санкциите против Москва го покажаа единството на ЕУ

Ана Ололовска

Кацин: Во Словенија до крајот на јуни ќе биде вакцинирано половина население

Ана Ололовска

Србија четврта во Европа по новозаразени на 100.000 граѓани, медицинскиот дел бара построги мерки или ќе дадат оставки

Ана Ололовска