Бројот на новозаразени со делта-сојот во Холандија расте, младите најпогодени

Од:

Бројот на нови случаи на коронавирус во Холандија вртоглаво се зголемува, со 5.500 нови случаи пријавени само денеска, додека бројот на хоспитализирани лица со Ковид-19 не расте.

Според Националниот институт за здравство, ова е најголемиот дневен број заразени од 14 мај.

Пред една недела имаше 800 новозаразени за 24 часа, а во последните седум дена, во просек по 67 нови случаи на 100.000 жители.

Поради ширењето на пандемијата, Владата размислува да воведе нови мерки за борба против коронавирусот.

Холандија на 26 јуни ги укина скоро сите ограничувања и маски во моментов треба да се носат само во јавниот превоз.

На многу места, физичкото растојание од 1,5 метри повеќе не мора да се одржува.

Зголемувањето на новозаразени се должи на делта мутацијата, иако во исто време нема зголемување на хоспитализации.

Младите се најпогодени и се верува дека се заразиле со вирусот во барови и ноќни клубови.

Би можело да ве интересира

Израел воведува неплатено отсуство за наставниците без сертификат за вакцинација и негативен тест на Ковид-19

А1он

Турски лекар тврди дека вакцини против Ковид-19 ненамерно им биле аплицирани на бебиња во Турција

А1он

Министерството за здравство на Грција подготвува амандман за набавка на моноклонални антитела за пилотски третман против Ковид-19

А1он

Иконому: Вакцинирани се двајца од тројца Грци над 12 години

Ана Ололовска

Одлуката на ЕМА за бустер дозата на вакцината на Фајзер е можна на почетокот на октомври

Ана Ололовска

Кинеската лабораторија „Пекинг Вантаи“ планира големо тестирање на вакцина во форма на спреј за нос

Ана Ололовска