Британскиот воен аташе повикан во руското Министерство за одбрана

Од:

Воениот аташе во британската Амбасада во Москва денеска е повикан во Министерството за одбрана на Руската Федерација поради инцидентот со британскиот разурнувач во Црното Море, што се случи пред неполни два часа.

Претходно, руската Црноморска флота, заедно со Граничната служба на ФСБ, испукаа два предупредувачки истрели во обид да го спречат британскиот разурнувач да ја наруши руската државна граница.

По истрелите на руските бродови и руски борбен авион Су-24М изврши предупредувачко бомбардирање во правец на движењето на британскиот разурнувач.

Два воени брода на НАТО, вооружени со наведувачки ракети, на 14 јуни впловија во водите на Црното море, а станува збор за британскиот разурнувач „Дифендер“ и холандската фрегата „Евертон“.

Би можело да ве интересира

Руските власти блокираа 50 сајтови поврзани со Навални

Жарко Настоски

ВИДЕО: Поплави во Лондон, поради надојдената вода затворени осум метро станици

Ана Ололовска

Путин: Руската флота е способна да открие и уништи која било цел

Ана Ололовска

Лавров: Потребни се мерки за запирање на прогонот на христијаните од Блискиот Исток и северот на Африка

Ана Ололовска

Во Русија се урна мал авион, двајца загинати

Ана Ололовска

Русија е подготвена на взаемно признавање на вакцините со ЕУ