Британскиот Претставнички дом ги отфрли промените на предлог-законот за Брегзит

Од:

Долниот дом на британскиот Парламент денеска ги отфрли измените на предлог законот за Брегзит, донесен во Горниот дом.

Премиерот Борис Џонсон сигнализираше дека нема да прифати никакви измени на нацрт-Договорот за повлекување од ЕУ, согласно кој ќе се одвива излегувањето на Велика Британија од Европската унија на 31 јануари, спротивставувајќи им се на пратениците од опозицијата кои велат дека ги отежнал условите за Брегзит.

Претходно оваа недела, Домот на лордовите, односно Горниот дом на Парламентот усвои неколку амандмани.

Но, денеска, Долниот дом, каде партијата на Џонсон има големо мнозинство, гласаше да ги отфрли измените предложени од Горниот дом, вклучително и оној за правата на граѓаните на ЕУ во Велика Британија по Брегзит.

Би можело да ве интересира

Усвоен европскиот мандат за преговори со Обединетото Кралство

Ана Ололовска

„Теско“ дефинитивно се повлече од кинескиот пазар

Ана Ололовска

Во Велика Британија се предлага самоизолација на лицата кои биле во Италија

Ана Ололовска

ЕУ ќе го усвои мандатот за преговори со Обединетото Кралство

Ана Ололовска

Велика Британија ќе привлекува висококвалификувани работници со бодовен имиграциски систем

Ана Ололовска

Британската банка ХСБЦ отпушта 35.000 вработени

Ана Ололовска