Британија инвестира 1,6 милијарди долари во суперкомпјутер за климатски прогнози

Од:

Британската Влада планира да инвестира 1,6 милијарди американски долари за создавање на најмоќниот суперкомпјутер во светот за да обезбеди попрецизни прогнози за времето и за климата.

Новиот суперкомпјутер ќе помогне попрецизно да се предвиди невреме, да се изберат најсоодветните локации за објекти за заштита од поплави и да се предвидат глобални климатски промени. Исто така, ќе се обезбедат подобри временски прогнози за аеродромите, како и подетални информации за енергетскиот сектор.

Сегашните суперкомпјутери на британската метеоролошка служба ќе бидат во употреба до крајот на 2022 година. Воведувањето на новиот суперкомпјутер ќе ја зголеми шест пати компјутерската моќ достапна на британските метеоролози, соопшти Владата.

Би можело да ве интересира

„Дејли мејл“: Полицијата бара девојка од Косово, за која постои сомнение дека била со киднаперот на Медлин Мекејн

Ана Ололовска

Велика Британија им понуди помош и државјанства на милиони граѓани од Хонгконг

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Меј со критика до Џонсон: Сака да ја затвори државата од остатокот на светот

Ана Ололовска

Четири лица повредени во оружен напад во Лондон

Ана Ололовска

Џонсон: Смртта на Флојд е непростлива, но демонстрантите треба да бидат разумни

А1он

Џонсон: Британија ќе ги смени правилата ако Кина наметне закон на Хонг Конг

Ана Ололовска