Бразилската полиција тврди дека не се пронајдени телата на британскиот новинар и староседелецот

Од:

Бразилската федерална полиција денеска соопшти дека не се точни информациите дека телата на британскиот новинар Дом Филипс и староседелецот експерт Бруно Переира се пронајдени во амазонската џунгла.

dobivaj vesti na viber

Во соопштението на полицијата се наведува дека досега е пронајден само биолошки материјал и предмети од исчезнатите, како што претходно беше најавено, пренесуваат британските медиуми.

Претходно бразилскиот портал G1, повикувајќи се на сопругата на Филипс, објави дека денеска се пронајдени телата на Филипс и Переира, кои исчезнаа пред повеќе од една недела во џунглата.

Во неделата беше пронајдена облека на Переира, со лична карта на негово име, како и ранец со облека на Филипс и чизмите на двајцата мажи.

Очевидци изјавија дека ги виделе двајцата како патуваат по реката на 5 јуни.

Двајцата мажи тргнале на новинарска задача во оддалечената област на џунглата, на границата на Бразил со Перу и Колумбија, каде што се наоѓаат повеќето нерегистрирани членови на домородни племиња. На тој простор има банди кои шверцуваат кокаин, а е полн со шумокрадци и ловокрадци, како и диви копачи на руда.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Лула и натаму со уверлива предност пред Болсонаро во пресрет на претседателските избори во Бразил

Ана Ололовска

Поранешната мис на Бразил (27) почина по рутинска операција

Предраг Петровиќ

Во Бразил пронајдени телата на британски новинар и староседелец

А1он

Најмалку 25 загинати во поплави и лизгање земјиште во Бразил

Најмалку 21 убиен при рација на полицијата во фавела во Рио де Жанеиро

Ана Ололовска

Најмалку една жртва во престрелка за време на рација во Рио де Женеиро

Ана Ололовска