Бразил: Две згради се урнаа во Рио де Женеиро

Од:

Два згради се урнаа денеска во западниот дел на Рио де Женеиро, по неколкудневните поројни дождови и поплави во кои загинаа десет лица.

Спасувачките служби велат дека сé уште нема информации за бројот на повредени лица.

На бразилската телевизија Глобо се прикажани локалните жители, кои бараат преживеани под урнатините.

Поради лошата инфраструктура, уривање на згради не е реткост во посиромашните региони на Бразил.

Би можело да ве интересира

Три лица починаа од труење со пиво во Бразил

Ана Ололовска

Амазонија гореше, светот обвинуваше, Бразил се бранеше

Ана Ололовска

Во Бразил се укинува мерката затвор за воената полиција поради недисциплина

Ана Ололовска

Седум лица загинаа во свлечиште во Бразил

Болсонаро се лизнал во када, по што е хоспитализиран

Ана Ололовска

Болсонаро мисли дека има рак на кожа

Ана Ололовска