Бразил: Две згради се урнаа во Рио де Женеиро

Од:

Два згради се урнаа денеска во западниот дел на Рио де Женеиро, по неколкудневните поројни дождови и поплави во кои загинаа десет лица.

Спасувачките служби велат дека сé уште нема информации за бројот на повредени лица.

На бразилската телевизија Глобо се прикажани локалните жители, кои бараат преживеани под урнатините.

Поради лошата инфраструктура, уривање на згради не е реткост во посиромашните региони на Бразил.

Би можело да ве интересира

Најмалку 17 лица загинаа во поплавите во Јемен

А1он

Најмалку шестмина загинати во поплавите во Јужна Кореја

А1он

Во Бразил рекорден број смртни случаи од последици од Ковид-19

Ана Ололовска

Бразилски лекари го тужат претседателот Болсонаро во Хаг за небрежност при справувањето со пандемијата

А1он

Четврти ден по ред Бразил со повеќе од 50.000 новозаразени

Ана Ололовска

Болсонаро негативен на четвртото тестирање за Ковид-19 во овој месец

Ана Ололовска