Борел: Русија е зависна од западните технологии, санкциите имаат влијание

Од:

Зависноста на Русија од европската и американската технологија е шест пати поголема од онаа од Кина, поради што алтернативните кинески производи не можат да ги задоволат потребите на руската економија под санкциите, изјави првиот европски дипломат, Жозеп Борел, во интервју објавено денеска во весникот „Јомиури“.

dobivaj vesti na viber

„Некои можеби се прашуваат дали овие санкции навистина влијаат врз руската економија. Едноставниот одговор е „да“. Русија извезува многу суровини, но мора да увезе многу производи со висока додадена вредност што не ги произведува дома. Што се однесува до напредните технологии, Русија е 45 отсто зависна од Европа и 21 отсто од САД, додека за Кина овој удел е само 11 отсто“, објасни Борел.

Според него, Кина веќе и нуди на Русија ограничено количество алтернативни производи, особено високотехнолошки производи.

„Кина, која многу се потпира на извозот во развиените земји, досега не и понуди на Русија помош за заобиколување на западните санкции. Кинескиот извоз во Русија падна на нивото на извозот во западните земји“, нагласи шефот на европската дипломатија во интервјуто за весникот „Јомиури“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Руска нафта повторно се испорачува за Унгарија, Словачка и Чешка

Ана Ололовска

Кривична постапка за руската новинарка Овсјаникова која „влета“ во ТВ студио

А1он

Русија создава нова копнена формација за поддршка на операцијата во Украина, тврди британското Министерство за одбрана

А1он

На полноќ во ЕУ стапува во сила забраната за увоз на руски јаглен

(ВИДЕО) Русија лансираше ирански сателит: „Нема да се користи за следење на Украина“

Ана Ололовска

Русија ги суспендира американските контроли предвидени со договорот „Нов СТАРТ“

Ана Ололовска