Борел: Претседателските избори во Никарагва ќе бидат лажни

Од:

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел изјави денеска дека претседателските избори во Никарагва, кои ќе се одржат на 7 ноември, ќе бидат лажни и организирани од диктаторски режим.

– Ќе продолжиме да инсистираме на демократија, човекови права и владеење на правото, истакна Борел на прес-конференција во Луксембург по состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ.

Тој нагласи дека ЕУ инсистира на ослободување на политичките затвореници и одржување слободни и фер избори.

– Оние кои ќе се одржат се лажни избори, организирани од страна на диктаторскиот режим, додаде високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност.

Би можело да ве интересира

Борел: Одговорот на САД на руските предлози е солидна основа за зацврстување на сигурноста во Европа

А1он

Европската Унија нема да ги евакуира дипломтите и нивните семејства од Украина

Катерина Павлова-Николовска

Борел го осуди насилството на демонстрациите против ковид-пропусниците во Брисел

Борел: Реториката на поделби во 2021 година го попречи патот на Западен Балкан кон ЕУ

Борел: Агресија на Русија против Украина ќе резултира со политички и економски последици

А1он

Тензија меѓу Борел и Курти за заедницата за српски општини на Косово

А1он