Борел: Претседателските избори во Никарагва ќе бидат лажни

Од:

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел изјави денеска дека претседателските избори во Никарагва, кои ќе се одржат на 7 ноември, ќе бидат лажни и организирани од диктаторски режим.

dobivaj vesti na viber

– Ќе продолжиме да инсистираме на демократија, човекови права и владеење на правото, истакна Борел на прес-конференција во Луксембург по состанокот на министрите за надворешни работи на ЕУ.

Тој нагласи дека ЕУ инсистира на ослободување на политичките затвореници и одржување слободни и фер избори.

– Оние кои ќе се одржат се лажни избори, организирани од страна на диктаторскиот режим, додаде високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност.

Би можело да ве интересира

Борел ги осуди воените активности на руската војска во близина на нуклеарната централа во Запорожје

Борел и Лајчак ја поздравија одлуката на Приштина за одложување на мерките

Горан Наумовски

Во заедничка изјава Борел и Блинкен повикаа македонскиот парламент да го поддржи предлогот за земјата да оди напред

Катерина Павлова-Николовска

Борел: Русија е зависна од западните технологии, санкциите имаат влијание

Борел: Светот се соочува со драматична ситуација

А1он

Борел: Војната на Русија против Украина е напад врз темелите на ОН, неутралноста значи да се биде на страната со агресорот

А1он