Став на Брисел: Европејците нема да гинат за Донбас

Од:

Европејците нема да гинат за Донбас, изјави шефот на дипломатијата на ЕУ, Жозеп Борел пред почетокот на самитот на ЕУ во Брисел.

„Не треба да ги плашите луѓето дека војната е неизбежна. Потребата да се поддржи Украина е неизбежна. Не се работи за умирање за Донбас, туку за помагање на Украинците“, рече европскиот политичар.

Борел ја даде оваа изјава по неодамнешните зборови на францускиот претседател Емануел Макрон за можното испраќање европски војници да му помогнат на Киев.

Би можело да ве интересира

Борел: Земјите-членки на ЕУ поделени за палестинското прашање

Борел: Шпанија, Малта, Ирска и Словенија ќе ја признаат Палестина

Борел: ЕУ почнува да работи на нови санкции против Иран поради напад на Израел

Борел: Руската агресивна војна против Украина е егзистенцијална закана за Европа

Борел: Лидерите на ЕУ ќе повикаат на постигнување одржлив прекин на огнот во Газа

Горан Наумовски

Борел: Згрозен сум од масакрот на цивилите кои чекаа храна на северот на Газа

Горан Наумовски