Борел: Лидерите на ЕУ ќе повикаат на постигнување одржлив прекин на огнот во Газа

Од:

Лидерите на Европската Унија денеска на самитот во Брисел ќе повикаат на постигнување одржлив прекин на огнот во Газа, изјави високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност, Жозеп Борел.

– Барање одржлив прекин на огнот, секако барање слобода на заложниците, но покажување силна загриженост за ситуацијата на луѓето во Газа, што е неприфатливо – изјави Борел во пресрет на самитот.

Борел го повика Израел да обезбеди поголема помош да стигне во Газа и рече дека се надева оти лидерите на ЕУ ќе го сторат истото.

– Умираат од глад. Затоа се надевам дека Советот ќе испрати силна порака до Израел, ќе престане да блокира, ќе престане да спречува храна да доаѓа во Газа и ќе се грижи за цивилите – нагласи тој.

Борел истакна дека Израел секако има право да се брани, но не и да се осветува.

Би можело да ве интересира

Борел: Земјите-членки на ЕУ поделени за палестинското прашање

Борел: Шпанија, Малта, Ирска и Словенија ќе ја признаат Палестина

Борел: ЕУ почнува да работи на нови санкции против Иран поради напад на Израел

Борел: Руската агресивна војна против Украина е егзистенцијална закана за Европа

Став на Брисел: Европејците нема да гинат за Донбас

Борел: Згрозен сум од масакрот на цивилите кои чекаа храна на северот на Газа

Горан Наумовски