Борел: Без поддршка од Западот, Украина би морала да се предаде за неколку дена

Од:

Високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жосеп Борел е за натамошна западна поддршка на Украина, бидејќи, според него, без неа Киев би морал да се предаде во рок од неколку дена.

Знам како може веднаш да се заврши војната: ќе престанам да и давам воена помош на Украина и таа ќе мора да се предаде за неколку дена.

Истовремено, тој тврди дека ЕУ „не е страна во конфликтот“, бидејќи „не е директно вклучена“.

„Оние кои велат: сакам мир, а за да се постигне тоа најдобро е Европејците да престанат да и помагаат на Украина, да бидам искрен, не знам во каков свет живеат“, нагласи Борел.

Би можело да ве интересира

„Забраната за влез на автомобили со руски регистарски таблички во земјите на ЕУ е нацизам“

Објавен таен документ: Ова се целите на САД во Украина

Министрите за надворешни работи на ЕУ на состанок во Киев

„Идиоти“, „високорангирани морони“ и „уште една будала“

Катерина Ѓуровски

Синот на Пригожин се обидува да го преземе Вагнер

Катерина Ѓуровски

Колку чини војната во Украина – ден на бојното поле Америка го плаќа со 86 милиони долари