Бил Гејт во 2020 година го напуштил „Мајкрософт“ поради афера со вработена

Од:

Бил Гејтс во 2020 година го напуштил Управниот одбор на „Мајкрософт“, кога бордот на директори спровел истрага за поранешна романтична врска на милијардерот со вработена во неговата компанија, соопшти „Волстрит журнал“.

Основачот и поранешен шеф на американскиот технолошки гигант се повлече од претседателската фотелја во март 2020 година.

„Членовите на бордот на „Мајкрософт“ одлучија дека Бил Гејтс треба да се повлече од него уште во 2020 година, бидејќи спроведоа истрага за претходна романтична врска на милијардерот со жена вработена во компанијата, за која се сметаше дека е несоодветна“, јави весникот, повикувајќи се на луѓе запознати со случајот.

Тоа била „афера од пред речиси 20 години, која завршила спогодбено“, изјави портпаролката на Гејтс.

Според портпаролката, Гејтс го напуштил „Мајкрософт“ за повеќе да се фокусира на неговата филантропска организација, фондацијата „Бил и Мелинда Гејтс“.

Гејтс и неговата сопруга Мелинда, кои беа ко-основачи на нивната добротворна организација пред две децении во борбата против глобалната сиромаштија и болести, на 3 мај објавија дека се разведуваат по 27 години заеднички живот.

Портпарол на „Мајкрософт“ за француските медиуми изјави дека во втората половина на 2019 година компанијата била предупредена дека „Бил Гејтс во 2000 година се обидел да почне интимна врска со вработена во компанијата. Комитет на Бородот изразил загриженост, и потпомогнат од надворешна правна фирма, спровел темелна истрага “.

Вработената, инаку инженерка во компанијата, во писмо тврди дека „со години“ имала сексуална врска со Гејтс, јави „Волстрит журнал“.

Би можело да ве интересира

Бил Гејтс во младоста бил „азган“, открива негов биограф

Жарко Настоски

Бил Гејтс ја исплати Мелинда ден по разводот, на сметка ѝ легнале акции вредни 1.8 милијарди долари

Жарко Настоски

Мелинда барала развод, нема предбрачен договор – објавени документите за разделбата на Гејтсови

Жарко Настоски

Бил и Мелинда Гејтс се разведуваат по 27 години во брак

Жарко Настоски

Бил Гејтс и СЗО имаат нов план за обезбедување вакцини за сиромашните земји

Катерина Павлова-Николовска

Мајкрософт доби тендер вреден 22 милијарди долари од американската армија

Жарко Настоски