Белорусија ја обвини Украина за воена провокација на границата

Од:

Белоруската гранична стража тврди дека камерата на контролен пункт на украинско-белоруската граница снимила украински војник кој „илегално ја преминал границата, ја фотографирал и снимал областа и ставил нешто во снегот“.

Ваквите гранични ситуации „може да доведат до вооружен конфликт“, рече белоруската гранична стража.

Украинските власти се уште не ги коментирале наводите.

Белорусија учествуваше во руската агресија против Украина дозволувајќи им на руските трупи да ја користат белоруската територија за напад на Украина, а ја снабдуваше Русија и со оружје.

Би можело да ве интересира

Русија: Украина нападна болница во Луганск

Ана Ололовска

Медведев го коментираше испраќањето тенкови: „Се зголемува можноста за конфликт со Западот“

Ана Ололовска

Украина: Русите сакаа да не измамат со тенкови на надувување, тие се издишаа

Ана Ололовска

Фон дер Лајен: Украина ја има безусловната поддршка од Унијата

Ана Ололовска

Институт за војна: Русите го цензурираат известувањето за војната

Ана Ололовска

Шпанија испраќа тенкови Леопард 2 во Украина

Ана Ололовска