Белгија: Пронајдени 12 мигранти во камион-ладилник

Од:

Белгиската полиција денеска пронајде 12 мигранти во камион-ладилник на еден паркинг на автопат во северниот дел на Белгија.

Полицијата интервенирала откако добила повик од возачот на камионот, истакна портпаролка на федералната полиција.

Возачот, кој превезувал овошје и зеленчук, ја повикал полицијата и биле пронајдени 12 мажи од сириско и суданско потекло. Мигрантите биле однесени во Канцеларијата за имиграција во Антверпен.

Минатата недела во Британија, во камион-ладилник пронајдени се тела на 39 мигранти. Камионот во Британија пристигнал од белгиското пристаниште Зебриж.

Би можело да ве интересира

Белгиска компанија произведе стопроцентно вештачки дијамант

А1он

ЕУ одобри 130 милиони евра за изградба на затворени центри за бегалци и мигранти на три грчки острови

Ана Ололовска

Уапсен неготинец, превезувал мигранти во „фолсваген венто“

Ана Ололовска

Најголемото жариште на Ковид-19 во Италија е центар за мигранти

А1он

Од карантин во Шпанија избегале 59 мигранти

А1он

Пронајдени 11 мигранти од Бангладеш во возило на автопатот Гевгелија-Неготино

Ана Ололовска