Белата куќа го отфрли како мошне скап планот на Пентагон за затворање на Гвантанамо

Од:

Белата куќа ја отфрли денеска како мошне скапа оценката на Министерството за одбрана за трошоците за затворање на затворот Гвантанамо во Куба и за изградба на нов и побара преразгледување на планот, пишува весникот „Волстрит журнал“, повикувајќи се на високи претставници, кои се запознати со планот.

Пентагон пресметал оти се потребни 600 милиони долари за трошоците за затворање на затворот и за изградба на друг.

Весникот додава дека 350 милиони од оваа сума се потребни за изградбата на нов затвор.

Би можело да ве интересира

Вашингтон ја суспендираше помошта од 700 милиони долари за Судан

А1он

Мајкрософт: Во САД моментално се извршуваат обемни хакерски напади од Русија

А1он

Вселенскиот патријарх Вартоломеј испишан од болница во САД

А1он

Критики за Фаучи поради наводни сурови експерименти со кученца

А1он

Калилзад: САД не извршија доволен притисок врз претседателот Гани за поделба на власта со талибанците

Ана Ололовска

Вашингтон очекува разјаснување од Анкара за протерувањето дипломати

Leave a Comment

twenty − fifteen =