Бела куќа: САД ја ограничуваат употребата на противпешадиски мини

Од:

Соединетите Американски Држави одлучија да ја ограничат употребата на противпешадиски мини, придружувајќи им се на другите земји ширум светот, вклучително и сите сојузници на НАТО, во забраната на тоа оружје, соопшти денеска Белата куќа.

dobivaj vesti na viber

Овој потег го одразува уверувањето на претседателот Џо Бајден дека противпешадиските мини „предизвикуваат непропорционален удар врз цивилите, вклучително и децата, долго откако ќе престанат борбите“, се вели во соопштението на Белата куќа.

„Оваа промена не се однесува само на американската политика против пешадиски мини на Корејскиот полуостров со оглед на посебните околности во областа и ветувањето на САД дека ќе ја бранат Јужна Кореја“, се додава во соопштението.

Забраната ќе ја усогласи американската политика со Конвенцијата од Отава, меѓународен договор со кој се забранува употреба, акумулација, производство и пренос на противпешадиски мини.

„САД, исто така, ќе работат на уништување на сите залихи противпешадиски мини, освен оние потребни за одбрана на Јужна Кореја“, се додава во соопштението.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Германија им приговара на САД за високите цени на гасот

Ана Ололовска

Распореден најновиот американски носач на авиони „Ју-Ес-Ес Џералд Форд“

А1он

Полска бара од САД да ја вклучат во заедничката програма за нуклеарно оружје

А1он

Американскиот секретар за одбрана: Го предупредив Шојгу за нуклеарно оружје

Ана Ололовска

Во СБ на ОН, Москва ја блокираше американската резолуција против руската анексија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Десетици загинати во ураганот Ијан во САД

Ана Ололовска