Бајден утре ќе нареди задолжителна вакцинација за сите вработени во сојузните органи

Од:

Претседателот на САД Џо Бајден се очекува во четврток да нареди задолжителна вакцинација за сите вработени во федералната влада, пишува Вашингтон пост.

Покрај обврзната вакцинација, претседателот може да даде наредба за потврда за вакцинација при влез во државните објекти и за патувања меѓу државите.

„Широко наметнатите мерки за вакцинација би ги притиснале властите и приватниот сектор да воведат пасоши за вакцинација, по примерот на многу држави во Европа“, пишува весникот.

Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) синоќа препорачаа повторно носење маски во затворени простории во државите каде коронавирусот од новиот поотпорен Делта сој се шири поради малиот број целосно вакцинирани.

Најниска стапка на вакцинација во САД има во Алабама, каде само 34.1 отсто од возрасните се целосно вакцинирани, потоа во Мисисипи (34.2 отсто целосно вакцинирани), Вајоминг (36.4 отсто), Арканзас (36 отсто). Во уште неколку држави од Југот и средниот Запад како Луизиана, Џорџија или Ајдахо, стапката на вакцинација е пониска од 40 отсто.

Би можело да ве интересира

Бајден во говорот пред ГС на ОН ќе истакне дека не верува во нова Студена војна

А1он

Вакцинација со трета доза за здравствените работници, згрижените во домови за стари лица и граѓаните над 60 години во Грција

А1он

Речиси шест милијарди дози на вакцини против Ковид се веќе аплицирани низ целиот свет

А1он

САД од ноември без рестрикции за странски патувања во земјата

А1он

Од 1 октомври влез во Ватикан само со здравствен сертификат за Ковид-19

А1он

Уставно толкување на барањето за вакцинирање побара Словенечкиот полициски синдикат

А1он