Бајден потврди дека се подготвува за средба со Путин во јуни

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден изјави дека би сакал да оствари средба со рускиот колега Владимир Путин во јуни за време на своето патување во Европа.

– Тоа е моја надеж и очекување. Работиме на тоа, истакна Бајден пред новинарите по говорот за американската борба против коронавирусот.

Тој планира да присуствува на самитот на Г7 во Корнвол во Англија, кој ќе се одржи од 11 до 13 јуни, а потоа заминува во Брисел на средба со лидерите на ЕУ и ќе учествува на самитот на НАТО на 14 јуни.

Американски и руски официјални претставници работат на организирање средба меѓу Бајден и Путин во трета земја за време на првото прекуокеанско патување на американскиот претседател откако ја презеде функцијата.

Би можело да ве интересира

И Путин се придружи кон повиците за вакцини без патенти

Жарко Настоски

Песков: Нема нови информации за средба Путин – Бајден

Ана Ололовска

Блинкен: Ќе одговориме на агресивните постапки на Русија и на обидите на кинеското загрозување на светскиот поредок

Ана Ололовска

Стапката на наталитет во САД падна за четири отсто на најниската точка досега

Ана Ололовска

САД поддржува укинување на патентите за интелектуална сопственост за вакцините против Ковид

Ана Ололовска

Во Америка лани се родиле најмалку деца во последните 40 години

Жарко Настоски