Бајден оддава почит кон жртвите од Ковид-19 со петминутен молк

Од:

САД се очекува да ја надминат бројката од 500.000 смртни случаи како последица на Ковид-19, повеќе од каде и да било во светот, објави денеска универзитет Џонс Хопкинс.

Претседателот Џо Бајден, вечерва, од Белата куќа ќе зборува за изгубените животи во пандемијата, проследено со пет минути молк и церемонија на палење свеќи.

-Луѓето ќе зборуваат со децении за ова како ужасен момент во историјата на државата, да имате толку многу луѓе да починат од респираторна инфекција, изјави доктор Ентони Фаучи во интервју за Си-Ен-Ен.

Покрај половината милион жртви, САД исто така, се први во светот според бројот на заразени со коронавирус, односно над 28 милиони лица.

Според податоците на Џонс Хопкинс, досега има над 111 милиони заразени на глобално ниво, и речиси 2,5 милиони смртни случаи како последица на вирусот.

Би можело да ве интересира

Пораст на бројот на заразени со новиот сој коронавирус во Њујорк, сличен на јужноафриканскиот и бразилскиот

Ана Ололовска

Курц бара од ЕУ да воведе ковид-пасош

Ана Ололовска

Чешка од утре ги забранува патувањата за Африка и Јужна Америка

Ана Ололовска

Нетанјаху: Израел во април ќе го укине сите епидемиолошки мерки

Ана Ололовска

Во светот над 113 милиони луѓе заразени со Ковид-19

Ана Ололовска

ЕК повика шест членки да ги отворат границите и да ги олабават мерките

Ана Ололовска