Бајден: Можни се кибер напади од Русија

Од:

Белата куќа денеска предупреди, дека според разузнавачки информации, руската Влада истражува опции за потенцијални кибер напади.

– Постојат „еволутивни докази“ што сугерираат дека Русија истражува опции за извршување на потенцијални кибер напади врз САД, истакна американскиот претседател Џо Бајден.

Тој го повика приватниот сектор „веднаш да ја зацврсти својата кибер одбрана“.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Медведев: Москва се подготвува за украинската контраофанзива

Ана Ололовска

Лажна е фотографијата на која Путин е клекнат пред кинескиот претседател

Предраг Петровиќ

Меѓународниот кривичен суд одговори на заканите од Русија

Катерина Павлова-Николовска

ВИДЕО: Падна во несвест во шоуто на пропагандист на Путин

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Герашченко: Праќаат ли Русите тенкови од педесеттите на бојното поле?

Ана Ололовска

Доказите сугерираат дека Путин не успеал да обезбеди билатерално партнерство без ограничувања со Кина