Бајден ја осуди одлуката на Врховниот суд за забрана на абортусот во Тексас

Од:

Американскиот претседател Џо Бајден денеска го осуди одбивањето на Врховниот суд на САД да го блокира новиот закон за абортус во Тексас, што, како што рече, „претставува невиден напад врз уставните права на жените“.

dobivaj vesti na viber

„Одлуката предизвикува неуставен хаос и го навредува владеењето на правото“, се наведува во неговата писмена изјава.

Тој вети „итен одговор“ од неговата влада и повика на пронаоѓање „мерки за да им се гарантира на жените од Тексас пристап до безбедни и легални абортуси“ и да се заштитат клиниките и лекарите од можни тужби.

– Законот е толку екстремен што дури и не предвидува исклучок во случај на силување или инцест, истакна Бајден.

Тој додаде дека „највисокиот суд на земјата ќе остави милиони жени во Тексас да страдаат додека судовите постапуваат по сложени процедури“.

Во Тексас е донесен закон според кој се забрануваат абортуси по шестата недела од бременоста.

Како што јави дописникот на МИА од Вашингтон, се очекуваше Врховниот суд на САД да одговори со блокирање на овој закон, по итниот поднесок од страна на клиниките провајдери на оваа услуга, но тоа не се случи.

Законот, познат и како „Сенатски бил 8“, речиси целосно го забранува абортусот во Тексас и не прави никакви исклучоци дури и за бременост предизвикана од инцест или силување, што е случај во некои сојузни држави раководени од републиканци.

Би можело да ве интересира

Рама објави што разговарал со Бајден и оти на самитот побарал Косово веднаш да биде покането во “Партнерството за мир”

А1он

Администрацијата на Бајден дава поддршка за потенцијалната продажба на борбени авиони Ф-16 на Турција

А1он

Бајден најави промена и зајакнување на американските сили во Европа

Ана Ололовска

Бројот на починати мигранти, пронајдени во камионот во Тексас, се зголеми на 51

Ана Ололовска

Бајден и Санчез во Мадрид разговараа за засилување на воената соработка

А1он

Судот во Луизијана го блокираше законот за забрана на абортусот

Ана Ололовска