Австралија со закон ќе ги натера медиумските платформи да ги откријат троловите

Од:

Австралија ќе донесе закон со кој ќе ги принуди големите социјални медиуми да даваат детали за корисниците кои објавуваат клеветнички коментари, изјави денеска премиерот Скот Морисон.

Владата го разгледува степенот на одговорност на платформите како Твитер и Фејсбук за клеветнички материјали објавени на нивните сајтови. Ова доаѓа откако највисокиот суд во земјата пресуди дека издавачите можат да бидат одговорни за јавни коментари на форумите на интернет.

Пресудата доведе до тоа некои медиумски компании, како Си-Ен-Ен, да им го забранат на Австралијанците пристапот до нивните Фејсбук страници.

-Онлајн светот не треба да биде Див запад каде ботови, фанатици, тролови и други анонимно одат наоколу и можат да им наштетуваат на луѓето, рече Морисон на телевизиски брифинг со новинарите. „Тоа не може да се случи во реалниот свет, така што нема причина да се случи ниту во дигиталниот свет.

Новиот закон ќе воведе механизам за жалба. Ако некој мисли дека е клеветен, малтретиран или напаѓан на социјалните мрежи, ќе може да побара платформата да го отстрани материјалот. Доколку содржината не се повлече, тужбата би можела да ја принуди платформата на социјалните мрежи да даде детали за коментаторот.

-Дигиталните платформи треба да ги имаат соодветните процеси за да овозможат отстранување на оваа содржина, рече Морисон, заклучувајќи дека „тие го создадоа просторот и треба да го направат безбеден, а ако не го направат, ние ќе направете го тоа преку вакви закони“.

Би можело да ве интересира

Австралија пред колапс, испратен „очајнички повик“

Ана Ололовска

Од складиште во Сиднеј украдени 42.000 брзи антигенски тестови

Ана Ололовска

Најсмртоносен ден во Австралија од избувнувањето на пандемијата

Ана Ололовска

ЕУ ги отстрани Австралија, Канада и Аргентина од листата на олеснети патувања

А1он

Аргентина, Австралија и Канада повторно со рестрикции за влез во ЕУ

Ана Ололовска

Австралија одобри влез со вакцината Спутник V

Ана Ололовска