Асад: Русија се бори против неонацистите и старите нацисти поддржани од Западот

Од:

Во текот на денешниот разговор со рускиот колега Владимир Путин, сирискиот претседател Башар ал Асад ја изрази својата поддршка за Русија во војната против Украина. За време на состанокот, кој беше емитуван на телевизија, Ал Асад рече дека Русија се бори против неонацистите и „старите нацисти“ кои се преземени и поддржувани од Западот, пишува Sky News.

Со поддршка на руската војска, Ал Асад успеа да го сврти бранот на разорната граѓанска војна, која започна во 2011 година. Киев и Западот се согласуваат дека руските обвинувања дека Украина станала плодна почва за нацизмот и „русофобијата“ се неоснован изговор за агресорска војна во Украина.

Се очекуваше разговорите меѓу рускиот и сирискиот претседател да се фокусираат на обновата на Сирија по 12-годишна војна и начините за подобрување на односите на Сирија со Турција. Средбата се одржа на годишнината од граѓанската војна, во која загинаа речиси 500.000 луѓе, а половина од предвоеното население беше раселено.

Би можело да ве интересира

Најмалку 16 лица починаа од труење со јаболкова ракија во Русија

Пригожин не застанува со критики: „Факции во Кремљ ја уништуваат руската држава“

Ана Ололовска

Лукашенко: Направивме само една грешка, требаше да ја докрајчиме Украина пред девет години

Ана Ололовска

ВИДЕО: Жената која го обвини Бајден за сексуален напад пребега во Русија

Катерина Павлова-Николовска

Русија: Украина гранатираше пограничен град, оштетени згради, запалени возила…

Ана Ололовска

Медведев: Британија е вечен непријател на Москва

Ана Ололовска