Апсење во Јапонија поради продажба на потенцијално биолошко оружје на Кина

Од:

Јапонската полиција уапси извршен директор на компанија за производство на медицинска опрема под сомнение дека на Кина илегално и продал уред, што може потенцијално да се користи за развој и производство на биолошко оружје.

dobivaj vesti na viber

Осомничениот во моментов е на распит и подоцна ќе биде официјално уапсен. Во тек е претрес на канцелариите на компанијата.

Полицијата соопшти дека ќе бидат уапсени уште две лица, без да информира за нивниот идентитет. Се сомнева дека тие луѓе во 2016 година на Кина и продале уред кој течноста ја претвора во прав. Таква опрема обично се користи во фармацевтската индустрија, но може да биде употребена и за создавање билошко оружје.

Би можело да ве интересира

Северна Кореја: Заедничките вежби на САД, Јужна Кореја и Јапонија вовед во азиската верзија на НАТО

Ана Ололовска

Топлотниот бран предизвика отежнато снабдување со електрична енергија во Јапонија

Ана Ололовска

САД, Јапонија, Австралија, Нов Зеланд и Велика Британија основаа Пацифичка групација

Катерина Павлова-Николовска

Силен земјотрес го погоди јапонскиот архипелаг Бонин

Ана Ололовска

Врховен суд на Јапонија: Државата не е одговорна за нуклеарната несреќа во Фукушима

Ана Ололовска

Врховен суд на Јапонија: Владата не е одговорна за отштетата за Фукушима

Ана Ололовска