Два авиони се судрија на писта, нов инцидент во Јапонија

Од:

Два авиони на „All Nippon Airways“ денеска се судрија во помал инцидент на пистата на аеродромот лоциран меѓу префектурите Осака и Хјого во западна Јапонија, но нема повредени, јавува јапонската Кјодо.

Инцидентот се случил околу 10.10 часот по локално време, на домашниот терминал на аеродромот Итами, соопшти компанијата „Кансаи аеродроми“.

Да потсетиме, ова е трет инцидент на аеродромите во Јапонија.

Пред две недели се судрија два патнички авиони, кога авион на корејска компанија удри во авион на „Катај Пацифик ервејс“ на аеродромот Њу Читозе на северниот јапонски остров Хокаидо.

На почетокот на јануари во Јапонија се судрија патнички авион и авион на крајбрежната стража.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Авион принудно слета во Белград поради тепачка меѓу патници, мораше да реагира полицијата

Горан Наумовски

ВИДЕО: Силен земјотрес од 6,1 степен ја погоди Јапонија

Катерина Ѓуровски

Новинарите летале со Бајден во претседателскиот авион и краделе навлаки за перници, чинии…

Предраг Петровиќ

ВИДЕО: Седуммина мртви во превртениот танкер кај Јапонија

ВИДЕО: Кај Јапонија се преврте танкер

Катерина Ѓуровски

Русија го попречила сателитскиот сигнал на авионот во кој патувал министерот Шапс, тврдат Британците