Анкети покажуваат намалување на бројот на приврзаници за независност на Каталонија

Од:

Независноста на Каталонија ја поддржуваат 41,9 отсто жители на таа шпанската покраина, додека 48,8 проценти се против, според анкета на каталонскиот Центар за истражување на јавното мислење.

Анкетата беше спроведена од 16 септември до 7 октомври, пред да бидат осудени каталонските сепаратисти, а испитаниците одговорија на прашањето „Дали сакате Каталонија да биде независна држава?“

Анкетата покажа дека бројот на оние кои бараат отцепување од Шпанија опаѓа, бидејќи пред референдумот во 2017 година за самостојност биле 48,7 проценти од анкетираните.

Би можело да ве интересира

Евакуирани жителите од околината на Мадрид поради пожар

Ана Ололовска

Анкета: Каталонците не сакаат независност

А1он

Од карантин во Шпанија избегале 59 мигранти

А1он

Во Каталонија забранети забавите на отворено, казни за непочитување до 15.000 евра

А1он

Санчез: Одлуката на Велика Британија за карантинот е неправедна кон Шпанија

Ана Ололовска

Гонзалес Лаја: Шпанија е безбедна и за Шпанците и за туристите

Ана Ололовска