Американски маринци уапсени за шпионажа: Продавале воени тајни на Кина

Од:

Двајца американски маринци се уапсени под сомнение дека се обиделе да и продадат државни тајни на Кина, кои се однесуваат на американскиот одбранбен сектор, соопштија американските власти.

– Морнар (22), кој е распореден на брод во Сан Диего, беше уапсен во средата под обвинение поврзани со шпионажа, кои вклучуваат заговор за испраќање информации за националната одбрана до кинеските официјални лица, објавија медиумите.

Вториот морнар е уапсен во поморската база Вентура и обвинет е за заговор и примање мито од кинески функционер, соопштија американските власти.

Би можело да ве интересира

Пронајден е исчезнатиот американски хеликоптер, потрагата по екипажот продолжува

Исчезна хеликоптер со петмина маринци

„Работи во Софија, а патува до Скопје за да внесе раскол во МПЦ“: Кој е рускиот свештеник Змеев кој доби забрана за влез во Македонија

Орце Костов

ОТА: Не е набавен, не се користел, ниту се користи софтверот „Предатор“

Уапсен и обвинет за велепредавство водечкиот руски експерт за хиперсонични проектили

Бројот на самоубиства кај маринците највисок во последните десет години

Наум Локоски