Американската држава го тужи „Волмарт“ за влошување на „опиоидната криза“

Од:

Американското Министерство за правда го тужи трговскиот синџир „Волмарт“ за неговата улога во таканаречената опиоидна криза, тврдејќи дека неговите вработени неправилно пополнувале рецепти и ја влошиле кризата во јавното здравство.

dobivaj vesti na viber

Во тужбата се обвинува „Волмарт“ за неодговорно процесирање на нарачки за лекови, пополнувајќи илјадници „невалидни“ рецепти, што било дел од причините за кризата со злоупотреба на лековите и за стотици смртни случаи поради предозирање.

Властите би можеле да бараат казна од милијарди долари, соопшти Министерството за правда во соопштение за медиумите.

Би можело да ве интересира

Две деца избодени до смрт во Бронкс, осомничена е мајката

Ана Ололовска

Русин откри: „Во САД е создадена хибридна верзија на корона, вирусот уби 80 отсто од заразените“

Ана Ололовска

ВИДЕО: Паднал од брод за крстарење во Мексиканскиот залив, по 15 часа снимен во вода како мавта на спасувачите

Ана Ололовска

Федерална комисија на САД укина одобрување за нова опема од „Хуавеи“ и од „ЗТЕ“

Ана Ололовска

Повеќе од 600 масовни престрелки во САД оваа година

(ВИДЕО) МОНСТРУОЗНО: Дочекавме и болните од рак да протестираат за да добијат лек

Анита Петровска Рајковиќ