Америка подготвува нова воена помош за Киев од 800 милиони долари

Од:

Бајден би можел да одобрi помош користејќи претседателско овластување што овозможува брза испорака на вишок оружје од американските резерви до странски земји или организации во итен случај, изјавија изворите за британската агенција.

dobivaj vesti na viber

Изворите, кои сакаат да останат анонимни, наведуваат и дека најавата за оваа помош би можела да биде објавена следната недела, прецизирајќи дека планираниот пакет оружје може да се промени во вредноста пред да биде официјално објавен.

Откако руските војници ја преминаа украинската граница во февруари во, како што вели Москва, „специјална воена операција“, конфликтот прерасна во сеопфатна војна која се водеше првенствено на истокот и југот на Украина, за време на која Вашингтон испрати милијарди долари на владата во Киев помош за безбедност, потсетува Ројтерс.

Би можело да ве интересира

Да избегне конфликти, Грузија на руските граѓаните ќе им овозможи да ја преминат границата и пешки

А1он

Песков загрижен: Оштетувањата на гасоводите „Северен тек “ можеби биле предизвикани од саботажа

А1он

Казахстанскиот претседател вети заштита на Русите кои бегаат од мобилизацијата

А1он

Се појави Моцарт, пандан на озлогласениот Вагнер: И двете групи се именувани по композитори, но други сличности нема

А1он

Медведев: Русија има потполно право да употреби нуклеарно оружје

Катерина Павлова-Николовска

Последен ден од референдумите на окупираните украински територии