Амбасадата на САД во Кабул погодена од ракета една минута по полноќ на 11 септември

Од:

Американската амбасада во Кабул е погодена од ракета една минута по полноќ на 18-годишнината од нападите на 11 септември на Светскиот трговски центар.

Веднаш се слушнало предупредување дека „се случила експлозија во округот на Амбасадата“ само неколку минути по полноќ. Во инцидентот нема повредени.

– Потврдуваме дека се случи експлозија во близина на американската амбасада во Кабул. Американскиот персонал не е директно погоден, изјави официјален претставник на Стејт департментот.

Нападот се случи во момент на зголемени тензии меѓу САД и талибанските бунтовници, кои управуваат со голем дел на Авганистан.

Би можело да ве интересира

Захарова: Очекуваме воена провокација во пресрет на Олимпијадата во Кина

Ана Ололовска

Вашингтон не планира организирана евакуација на Американци од Украина

Ана Ололовска

Најмалку шест жртви во експлозија во Авганистан

Ана Ололовска

Стејт департмент: Бидете свесни, Русија планира воена акција против Украина

Ана Ололовска

Лице од Тексас уапсено поради повици за убиство на државниот секретар на Џорџија

Ана Ололовска

Американците испратија воена опрема од 200 милиони долари во Украина, велат дека ова е само прва пратка

Ана Ололовска