Актерот запрепастен, поради Грета, не го поштедија ниту него

Од:

Оскаровецот Леонардо Дикаприо и познат борец за заштита на животната средина се сретна со наjпознатата активистка, 16-годишната Грета Тунберг. И двајцата се обврзаа дека ќе се поддржуваат меѓусебно. Дикапиро ја нарече Грета „лидер на нашето време“ и ја пофали нејзината борба против климатските промени.

Актерот кој е критикуван поради употребата на приватните џет авиони и покрај тоа што се залага за заштита на планетата и борба против загадувањето, рече дека е чест да разговара со неа, објавувајќи фотографија со Грета.

Во постот на Инстаграм, Леонардо рече дека се надева дека пораката на Грета е повик до светските лидери да се разбудат, додавајќи дека оваа средношколка го прави да биде оптимист во поглед на иднината.

View this post on Instagram

There are few times in human history where voices are amplified at such pivotal moments and in such transformational ways – but @GretaThunberg has become a leader of our time. History will judge us for what we do today to help guarantee that future generations can enjoy the same livable planet that we have so clearly taken for granted. I hope that Greta’s message is a wake-up call to world leaders everywhere that the time for inaction is over. It is because of Greta, and young activists everywhere that I am optimistic about what the future holds. It was an honor to spend time with Greta. She and I have made a commitment to support one another, in hopes of securing a brighter future for our planet. #FridaysforFuture #ClimateStrike @fridaysforfuture

A post shared by Leonardo DiCaprio (@leonardodicaprio) on

Во меѓувреме Грета преку својот профил на социјалните мрежи побара помош да присуствува на самитот на Обединетите нации за климатските промени COP25.

Таа тргна на пат кон Чиле, но откако самитот беше преместен во Мадрид, излезе дека таа помина голем пат залудно и дека сега ќе мора повторно да го пројде Атлантикот, а поради еколошки причини таа одбива да патува со авион.

„Сега морам да најдам начин да го прејдам Атлантикот во ноември… Ако би можел некој да ми помогне да најдам транспорт, би била благодарна“, напиша Грета.

Кога Дикаприо ја објави фотографијата со Грета социјалните мрежи реагираа на сите можни начини, од воодушевување до исмевање.

Еден корисник на Твитер, споделувајќи ја сликата, праша дали може луѓето да наведат некој пар кој е повеќе иконичен од нив двајца. Одговорите беа Пјер и Мари Кири, Маркс и Енгелс, Бони и Клајд, па се до старците од Мапет шоу.

Имаше и такви кои во Грета видоа идна девојка на Леонардо.

„Подалеку од нејзе“, „Млада е дури и за твоите стандарди“, „За некоја година, новата девојка на Лео“, се само некои од твитовите на оваа тема.

Би можело да ве интересира

ОН: Планираното производство на фосилни горива сериозно ги загрозува климатските цели

Ана Ололовска

Климатските промени виновни за исчезнување на 14 проценти од коралите во светот

Ана Ололовска

Џон Кери во посета на Европа

Ана Ололовска

Амбасада на Италија и УНИЦЕФ: Младите се подготвени да се приклучат кон глобалната конференција за климатски промени

А1он

Џонсон: Светот да покаже зрелост за климатските промени

Ана Ололовска

Светска банка: Климатските промени можат да предизвикаат масовна внатрешна миграција

Ана Ололовска