Аеродром во Рим времено затворен поради три бомби од Втората светска војна

Од:

Римскиот аеродром „Чампино“, чии услуги ги користи нискобуџетната авиокомпанија „Рајанер“, денеска времено беше затворен за сообраќај откако беа откриени три бомби кои датираат од Втората светска војна, соопштија аеродромските власти.

„Тим за отстранување бомби беше повикан да го деактивира експлозивот“, соопшти италијанското Министерство за одбрана.

Бомбите тежеле вкупно 150 килограми со полнење од 75 килограми барут.

Аеродромот беше затворен три часа, а летовите беа одложени или пренасочени на најголемиот римски аеродром „Фиумичино“.

Би можело да ве интересира

Силен земјотрес во Италија

Смог го покри Милано, воведени се ограничувања: „Излезете што помалку“

(ВИДЕО) Најмалку тројца загинаа во несреќен случај во Фиренца

Горан Наумовски

Авион итно слета на аеродромот во Белград: Патникот почина, му се слошило на летот од Германија

Уапсен турски државјанин на скопскиот аеродром, со фалсификувани визи сакал да влезе во Македонија

А1он

Италија: Романски тинејџер е застрелан на метро станица во предградието на Рим