400 патници заглавени под Ла Манш

Од:

Дефект во електричната инсталација во тунелот под Ла Манш предизвика прекин на сообраќајот на возовите „Евростар“.

Во еден од нив, што тргна од Лондон кон Париз останаа заглавени 382 патници, заедно со стотина нивни патнички возила.

Инцидентот со струјата се случил во моментот кога оваа композиција била точно на половината од 30-минутното патување под морското дно.

Патниците ги напуштиле вагоните и морале да бидат евакуирани, откако за нив бил испратен специјалне воз, со кој ќе бидат префрлени до Франција. Нивните автомобили меѓутоа останеле во композицијата која стои заглавена на средината од подморскиот тунел.

Инцидентот се случил утринава во 7,30 часот по британско време и предизвика застој во возењето на „Евростар“ возовите и целосно нарушување на возниот ред.

Екипите за отстранување на дефектот веќе се во тунелот, но се верува дека тие ќе може да ја завршат работата дури во вечерашните часови, па нормализацијата на сообраќајот преку овој тунел може да се очекува во текот на утрешниот ден.

Би можело да ве интересира

Над 45.000 луѓе годинава илегално го преминале Ла Манш

Тројца загинати откако во Ла Манш се преврте мал брод

А1он

Во тек е спасувачка акција во Ла Манш, се преврте мал брод

А1он

Илјада мигранти викендов го преминаа Каналот Ла Манш, спасени уште неколку стотици

Повеќе од 360 мигранти спасени во Ла Манш

Ана Ололовска

Патници со часови останале заробени во тунелот под Ла Манш, откако се расипал возот