Тројца загинати откако во Ла Манш се преврте мал брод

Од:

Три лица загинаа по инцидент со мал брод во Ла Манш, а 43 се спасени, изјавија владини извори за британската новинска агенција ПА, пренесува ДПА.

Кралската морнарица, француската морнарица, крајбрежната стража беа вклучени во големата операција.

Бродот најверојатно превезувал илегални мигранти кои преминувале од Франција, еден ден откако британскиот премиер Риши Сунак го претстави пакетот нови мерки за „запирање на чамците“.

Повеќе од 44.000 луѓе го поминале опасниот премин оваа година, покажуваат бројките на британската влада.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Над 45.000 луѓе годинава илегално го преминале Ла Манш

Во тек е спасувачка акција во Ла Манш, се преврте мал брод

А1он

Илјада мигранти викендов го преминаа Каналот Ла Манш, спасени уште неколку стотици

Повеќе од 360 мигранти спасени во Ла Манш

Ана Ололовска

Патници со часови останале заробени во тунелот под Ла Манш, откако се расипал возот

Обидите за илегален премин на Ла Манш се зголемија за 68 отсто во првата половина на 2022 година

А1он